top of page

Ансу Фати в Брайтън не проработи,

какво следва сега ?

публикувано на 12 Юли, 2024 | Четеш за 10 минути

Когато на 25 август 2019 година, Ансу Фати дебютира за първия отбор на Барселона (едва на 16 години и 298 дни - вторият най-млад футболист в историята на клуба), той пленява вниманието и надеждите на вълнуващите се от каталунския гранд. Той прескача напълно резервния отбор и записва впечатляваща първа кампания, преди да е навършил пълнолетие. В нея подобрява

материал на

Иван Маслинков

редица рекорди за най-млад футболист на тима, сред които за най-млад голмайстор в историята на клуба и най-млад голмайстор на отбора в европейските турнири.

Миналият сезон обаче натурализираният испанец се озова под наем в Брайтън и Хоув Албиън и трудно намираше място в състава, дори на 10-ия в Англия. Как се стигна до там, че футболист определян за талант, появяващ се веднъж на поколение, да не може да запише участие в 20 мача (в първенстовото) за средняшки отбор от Висшата лига?

 

Както на много други таланти, контузиите спъват и неговото развитие.

През дебютния си сезон в Барселона, Фати изиграва цели 33 мача (15 като титуляр) и отбелязва 8 гола. Сравненията с голямата звезда Лионел Меси не закъсняват (той дори наследява неговия номер 10, след напускането на легендата), но Фати записва повече мачове през първата си година при мъжете, отколкото аржентинеца, през която и да е от първите му две години, а броят голове в началото на кариерите и на двамата е еднакъв. Изключителен талант - той притежава техника, скорост и дрибъл, но за разлика от много други таланти на Ла Масия, разполага и със силна физика, която му позволява да печели единоборства с противниците. Уменията му да играе с двата крака и на всички позиции в нападение, в комбинация със силата му във въздуха, нетипичните за възрастта му ориентация, усет за гола и способност да контролира темпото и развоя на играта, му дават всички шансове да се развие в напълно завършен нападател. Бъдещето му изглежда изключително светло, но още в началото на втория си сезон в мъжкия футбол, разкъсва менискус и всичко се обръща с главата надолу.

ansu-fati.jpg

 

 

 

 

 

По план трябва да се възстанови за 4 месеца, но отсъства повече от 9. В първия си мач след завръщането отбелязва гол, след само няколко минути на терена, но трудностите продължават да го преследват. През сезон 2021/22 се контузва на няколко пъти и изпуска по-голямата част от мачовете, което се отразява на формата му. Следващият сезон е по-добър за него, спрямо липсата на контузии, но не успява да впечатли с играта си и не успява да се пребори за титулярно място в шампионския отбор на Барселона от 2022/23 г. Това доведе до изненадващото му преминаване под наем в Брайтън в началото на настоящия сезон.

 

Макар и неочаквано, в решението да изиграе сезон при 'чайките' има доста логика. Играта му не е на очакваното ниво, след показаното от него през дебютната му кампания, а конкуренцията в Барселона е огромна. За да си възвърне физическата и игровата форма, той ще има нужда от минути, които трудно би получил в Каталуня, особено след пробива на другите големи таланти от Ла Масия - Гави и Ламин Ямал. Освен чисто физически, той изглежда сякаш има нужда и психически да преодолее трудностите, а смяната на обстановката за година може да окаже изключително положителен ефект и в това отношение.

Точно тук идват Брайтън. Английският тим, поне на хартия, изглежда като подходящото място да си възвърне формата и да продължи развитието си. Под ръководството на италианския мениджър Роберто де Дзерби, 'чайките' играят футбол в много отношения сходен със стила на Барселона. Той обича играчите му да контролират темпото на игра и развоя на срещите чрез владение над топката, да изнасят кълбото с къси подавания по земя и 'на крак'. Една от основните му стратегии е задържането на топката в собствената половина, с цел да се привлекат напред играещите с модерната висока преса противници, което оставя много пространства за неговите атакуващи футболисти. По план, следва изнасяне на кълбото с бързи подавания или когато се наложи, с дълги пасове към един от фланговете. Това създава доста ситуации за надиграване 1 на 1 и до избягване на честите физически единоборства, толкова типични за английския футбол. Целта на де Дзерби е да създават множество такива възможности пред бързите му и технични нападатели, защото в основата на философията му е, че по този начин той им дава шанс да донесат разликата в мача.

thumbnail.jpg
thumbnail-paolomaldini-vs-milanfans.jpg

 

 

 

 

 

Подобен стил звучи идеално за играч с индивидуалните качества на Фати, особено след като треньорът желае да се избягват и физическите сблъсъци. Освен това, де Дзерби се обяви за фен на футболиста, определяйки го за един от най-големите таланти на новото поколение при представянето му.  

 

В края на сезона обаче, можем смело да заявим, че той по никакъв начин не е оправдал тази оценка. След пристигането си в Англия, постепенно започна да получава шансове на терена, но представянето му не бе особено запомнящо се. В средата на първия полусезон (от средата на октомври до края на ноември) сякаш започна да навлиза във форма, отбелязвайки 4 гола и давайки един голов пас, но точно тогава се контузи отново. Отсъства от терените в продължение на два месеца, а след завръщането си, играта му бе още по-слаба. В периода след травмата само два пъти излиза като титуляр, а минутите му стават все по-ограничени. Преломният момент (в който годината му окончателно придоби облика на провал) може би дойде в мача от Висшата лига срещу Брентфорд. Тогава Фати е оставен изцяло извън състава, въпреки че тимът му се бори за участие в европейските клубни турнири, а опциите в нападение не звучат особено впечатляващо - за дадената среща отсъстват Соли Марч и Каору Митома. Това е доста сериозен вот на недоверие, при положение че отборът изпитва затруднения с отбелязването на голове и логично предизвика журналистически въпроси.

 

Роберто де Дзерби опита да защити своя футболист, като заяви, че той работи добре, но има нужда от повече тренировки и време, за да възвърне физическата си кондиция. Треньорът настоява, че не е променил мнението си за Фати, повтаряйки думите си от началото на сезона - "той продължава да е един от най-талантливите футболисти на своето поколение".

 

Въпреки окуражителните думи, Фати е изиграл под 40 минути в седемте мача на Брайтън след двубоя с Брентфорд. Вероятността 'чайките' да се опитат да го задържат (дори и само под наем) изглежда илюзорна. Той всъщност е най-скъпо платеният играч в тима, след като англичаните плащат 80% от заплатата, която той е договорил с Барселона - 160 000 паунда на седмица (от 200 000 паунда), почти двойно повече от който и да е друг футболист на тима. Времето прекарано в игра и представянето му не биха могли да оправдаят подобна сума за още една година.

 

 

 

 

 

Самият Фати коментира, че би желал още един шанс да се докаже в родния си клуб. Запитан по темата, мениджърът на каталунците Шави Ернандес отказа да отговори, оставяйки въпроса за след края на сезона. Този край обаче дойде, а с него вероятно и един от последните шансове за таланта, на най-високото ниво на футбола. Престоя в Брайтън трябваше да го върне в правилната посока, но контузиите отново го 'препънаха'. Голям проблем е и факта, че когато бе в кондиция, той не успя да направи достатъчно, за да затвърди мястото си в Барселона. Голямата заплата пък ограничава броя клубове, които биха могли да го вземат под наем, особено имайки предвид колко малко получиха за парите си 'чайките'. И макар вината да не е негова, все пак не можем да го обвиняваме за контузиите, професионалният футбол може да е жесток, а възможностите и времето в него са ограничени.

Лично вярвам, че големият му талант заслужава още един шанс да се докаже и развие, а въпросът остава дали Барселона е правилното място за него в дадения момент. Натоварването в отбор, който се бори за всички трофеи е огромно - физическо и психическо, а той има чести проблеми с травми и кондиция. Освен това, изискванията на това ниво са много различни. Сезон с 51 мача и 10 гола рядко се счита за достатъчно добро представяне, дори и да не си бил титуляр през повечето време.

 

Към него очакванията може да са още по-големи (или поне бяха, преди последните му два сезона), заради потенциала, който бе демонстрирал в самото начало на кариерата си и защото клуба вече веднъж го бе набелязал за потенциален наследник на Лионел Меси, поверявайки му дори фланелката с номер 10, след напускането на аржентинеца.

thumbnail.jpg
thumbnail-alex-cordaz.jpg

 

 

 

 

 

Надявам се все пак Барселона и Шави да му дадат нова възможност, защото мисля, че този клуб може да му помогне най-много да достигне потенциала, който сме видели в него. Той е израснал на това място, там се е изградил като футболист. Познава отбора, начина на работа, изискванията, стила - всичко. А там познават и него, знаят способностите му, знаят слабостите и проблемите му, знаят подхода необходим, за да му помогнат. Каталунците разполагат с достъп до лекари и рехабилитатори при положение, че продължат проблемите с контузии.

 

Но според мен, най-важното от всичко е, че тимът на Барселона е по-качествен и с по-големи цели. Да играеш с по-добри съотборници прави и самия футболист по-добър. Конкуренцията предизвиква мотивираните и способните играчи (какъвто изглежда е Фати) да се стараят и развиват. Но и качествените футболисти се правят по-добри едни други. Освен това - точни пасове, владеене на топката, повече положения за голове, отваряне на пространства, възвръщане на загубени топки - всичко това идва с помощ от съотборниците и помага на талантите да се превръщат в звезди.

 

 

 

Лионел Меси се реализира като един от най-великите футболисти, защото имаше възможност да играе редом до Иниеста, Шави, Суарез, Неймар и прочие. Те също станаха легендите, които са днес, защото имаха до себе си аржентинеца, за да реализира създаденото от тях и на свой ред да създава положения за тях. Същото се отнася за всеки футболист, достигнал върха и е едно от нещата, които могат да помогнат на Фати да развие своя потенциал. Защото нека сме честни - няма много места, където той да може да играе редом до играчи от нивото на тези на Барселона, а в средата на таблицата (в което и да е първенство) такива футболисти са единици.

Колкото и да е несправедливо, времето на Ансу Фати сякаш изтича. Необходимо е да намери начин да се справи с проблемите си с контузии, за да не се превърне в поредния пример за изгубен талант. Виждали сме подобни истории неведнъж, разказвали сме ги и можем да предположим някои от възможните развития за него:

 

  • Ако успее да възвърне формата и кондицията си и да се опази от нови травми, то този бърз, техничен и силен футболист може да се превърне в един завършен нападател по подобие на Роналдо, Хари Кейн и други...

  • Другият положителен вариант е той да промени стила си, съобразявайки се с реалните възможности на тялото си, може би с по-малко резки спринтове зад защитата, с по-малко индивидуални рейдове и единоборства - по-малко футболна магия - но все пак, осланяйки се на многото си таланти, една добра и ползотворна кариера.

 

 

Това са двете най-добри възможности, а другата е да стане една от тъжните футболни истории за това, което би могло да е, ако не бяха контузиите . . .

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Rate Us
Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Предишен
Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Португалецът Абел Шавиер е единственият, играл за Евертън и Ливърпул в един и същи сезон !

bottom of page